Môže to znieť na prvý pohľad zvláštne, ale najväčšie svetové spoločnosti patriace medzi Fortune 500 vrátane Apple, Google, Disney, či IBM dnes úspešne využívajú improvizačné divadlo v rámci svojich biznis tréningov. A to až do takej miery, že niektoré z nich už majú vlastné „in-house“ improv tréningové programy. Dokonca aj najlepšie biznis univerzity ako MIT, Stanford alebo University of California už ponúkajú improv školenia svojim MBA študentom.

„Sme zvyknutí hovoriť novým nápadom nie, jednoducho preto, že sa chceme cítiť v bezpečí a vo svojej komfortnej zóne. Avšak, ak sa nachádzame v prostredí, kde áno je jediná možnosť cesty vpred, začneme skutočne hľadať možné riešenia,“

Hon
Hon Chong, školiteľ a tréner s 12 ročnými skúsenosťami a zakladateľ Funnylicious Improv Theater

Improvizačné divadlo, alebo improv, je forma živého divadla, kde charaktery, postavy, scénky aj príbeh vznikajú spontánne priamo pred divákmi. „Improv nie je o tom, byť dobrý v rozprávaní vtipov. Skutočná podstata improv je reakcia. Konkrétne ide o reagovanie na ľudí okolo vás v rôznych situáciách. Práve vaša schopnosť byť pripravený v momente a vhodne reagovať rozhoduje o úspechu na rokovaniach, vyjednávaní, predajných stretnutiach alebo počas rozhovoru,“ vysvetľuje Hon Chong, zakladateľ Funnylicious Improv Theater.

„Herci improvizačného divadla sa na predstavenie pripravujú pracovaním na špecifických zručnostiach, rovnakých, aké sú rozhodujúce pre akúkoľvek firmu, či biznis, aby prosperovala a rástla,“ dopĺňa Hon, ktorý má viac ako 12 ročné medzinárodné skúsenosti ako školiteľ a tréner improvizácie.

Hon vysvetľuje 5 základov improvizačného divadla, ktoré sú rovnako dôležité aj pre biznis.

Aktívne počúvanie

Improvizační herci nevystupujú podľa scenára. Na to aby posunuli priebeh scénky ďalej, je nutné, aby sa navzájom aktívne počúvali. V šťastných a produktívnych tímoch, sa jednotliví členovia cítia v prvom rade vypočutí a pochopení. Improv učí jednotlivcov aktívne počúvať členov tímu, len tak môžu vhodne reagovať. Zaujímavý fakt: ľudia, ktorí sa cítia vypočutí a že ich názor bol ocenený, vnímajú druhú osobu ako viac dôveryhodnú.

Akceptácia; povez „áno a…“

Povedaním „áno“ účinkujúci počas vystúpenia akceptuje spolu-aktéra vrátane jeho návrhov. Na to potom nadväzuje povedaním „a…“ a pridaním svojej predstavy ďalšieho priebehu. Ak herec odmietne návrh scénky svojho partnera doslova tým zabije celú scénku. Schopnosť akceptácie je užitočná najmä v spoločnostiach, kde je potrebné riešenie problémov. „Sme zvyknutí hovoriť novým nápadom nie, jednoducho preto, že sa chceme cítiť v bezpečí a vo svojej komfortnej zóne. Avšak, ak sa nachádzame v prostredí, kde áno je jediná možnosť cesty vpred, začneme skutočne hľadať možné riešenia,“ vysvetľuje Hon.

“To najdôležitejšie je postaviť sa, ísť ďalej a vyskúšať to znova, až kým to konečne vyjde. A práve vtedy, keď sa naučíte žiť v momente a čeliť svojmu strachu, sa udejú zázraky.”

Nech vaši členovia tímu vyzerajú dobre.

Pre vytvorenie dobrej scénky v improvizačnom divadle, je potrebné spolupracovať s účinkujúcimi, členmi tímu. Vaše ego necháte za dverami a naučíte sa vnímať členov tímu ako seberovných. Improv je 100 percentne o tímovej práci. Za Hon Chong, školiteľ a tréner s 12 ročnými skúsenosťami a zakladateľ Funnylicious Improv Theater to, že ostatných podporíte v tom čo hovoria a robia počas predstavenia, vás potom oni podporia tiež a takto spolu budujete ďalšiu a ďalšiu dokonalú scénku, kúsok po kúsku.

Dôvera

Improvizační herci väčšinu času na javisku nevedia čo sa stane. Všetko, na čo sa môžu spoľahnúť, sú ostatní členovia skupiny, ich pomoc a asistencia. Improvizácia je založená na spolupráci, nie súťaživosti. Práve v atmosfére bezpečia, dôvery a vzájomnej podpory, sa členovia tímu učia byť súčasťou tímu a pracovať spoločne na dosiahnutí jasného a spoločného cieľa.

Nebojte sa zlyhať

V improvizácii sú zlyhanie, snaha, zraniteľnosť a strach súčasťou hry. Je úplne v poriadku, ak scénka nevyjde. Herci improv vedia, že scénka sa už nedá vrátiť späť a “opraviť”. Jednoducho musia urobiť najviac čo môžu, aj v prípade že žiadna scénka doteraz nevyšla. “To najdôležitejšie je postaviť sa, ísť ďalej a vyskúšať to znova, až kým to konečne vyjde. A práve vtedy, keď sa naučíte žiť v momente a čeliť svojmu strachu, sa udejú zázraky.”

group circle

Či už bude súčasťou vášho nasledujúceho biznis tréningu improvizačné divadlo alebo nie, skúste si týchto 5 princípov zapamätať a využiť ich pri práci vo vašom pracovnom kolektíve. A možno dajte aj vašim kolegom prečítať tento článok, aby ste spolu zdieľali hodnoty, ktoré využívajú tie najúspešnejšie medzinárodné spoločnosti a ktoré vás rozvíjajú a posúvajú ďalej ako jeden tím.